27 Ekim 2014 Pazartesi

Kullanıcı Hesabı Denetimi Ayarları(Windows Vista/7/8/8.1/10)

Kullanıcı Hesabı Denetimi Nedir?

Kullanıcı Hesabı Denetimi (Orijinal adıyla User Account Control ya da kısaca UAC), Windows Vista ile birlikte gelen ve Vista'dan sonraki tüm Windows sürümlerinde de bulunan bir güvenlik kontrolüdür. Bu kontrol sayesinde sistem dosyalarını değiştirmek isteyen bir programa engel olabilir veya o programa güveniyorsanız işleme onay verebilirsiniz.

UAC Kapatılmalı Mı?

Bilinçli bir kullanıcı iseniz, hali hazırda bir anti-virüs yazılımı kullanıyorsanız UAC'yi açık tutmak çok da gerekli değil. Zira UAC özellikle de program kurulum aşamalarında size biraz süre kaybettirecektir ve kimi zaman sinir katsayınızı artıracaktır :)

Nasıl Ayarlanır?

Bu aşamada 2. yöntem var:
  • UAC kullanan herhangi bir uygulamayı açın ve aşağıdaki gibi gelen ekranda bu bildirimlerin ne zaman görüntüleneceğini değiştire tıklayın. Karşınıza gelen pencerede (Aşağıda 5. adımdaki) istediğiniz ayarları yapın.

  •  Diğer yöntem için aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Başlat menüsünde denetim masasına girin.(Windows Vista ve 7) | Görev çubuğunda sol alt köşeye gelip farenin sağ tuşuna tıklayın ve açılan menüde denetim masasını seçin. (Windows 8, 8.1 ve 10)
  2. Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması kategorisine tıklayın.
  3. Kullanıcı Hesaplarına tıklayın.
  4. Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarlarını değiştire tıklayın.
  5. İstediğiniz ayaları yapıp tamama tıklayın.

     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder